HİZMETLERİMİZ

KLİNİĞİMİZDE VERDİĞİMİZ TÜM HİZMETLER

DİŞ SIKMA TEDAVİSİ

featured image

Bruksizm (diş sıkma) günlük yaşam stresinin bilinçaltına yönlenmesi nedeniyle ortaya çıkan ve kasların spazmına yol açarak uyku sırasında diş gıcırdatmayla kendini gösteren bir rahatsızlık olarak tarif edilebilir. Kişi genellikle diş gıcırdattığından habersizdir.

Diş gıcırdatmanın genellikle iki büyük sebebi vardır. Birincisi günlük yaşam stresi ikincisi ise alt üst çene ilişkilerindeki(kapanış) uyum bozukluklarıdır. Her ikisinin bir arada gözükmesi çok yaygındır. Dişler çekildikten sonra oluşan diş eksikliğinin tedavi edilmemesi (köprü veya implant uygulanarak)önemli bir diş gıcırdatma nedenidir.

Bruksizm her yaş grubunda hatta küçük yaşlarda bile gözükebilir. Toplumun(erişkin nufüs) yarısına yakın kesiminde ve çocukların %15 de bruksizm vakasıyla karşılaşılabilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Bruksizm stresle, soğukla, eklemi ilgilendiren ve yorgunlukla artabilir. Bruksizmi tetikleyen durumların başında diş kayıpları, eksik ya da hatalı yapılmış diş tedavileri, eklem ilgilendiren romatizmal hastalıklar gelir. Diş sıkmanın tedavisi kas aktivitesini düzenlemek ve sebebi ortadan kaldırmaktır. 

Bunun için öncelikle kötü yapılmış dolgu ya da kaplamaların değiştirilmesi, eksik dişlerin tamamlanması ve çapraşıklıkların giderilmesi gerekmektedir. Bu anlamda diş teli tedavisi, bruksizm hastalarının tedavisinde kullanılan tedavi tekniklerinden birisidir. Diş sıkma devam ederse dişlerin kapanışını değiştiren ve kas aktivitesini düzenleyen ve gece plağı olarak adlandırılan apareyler yapılır. Uyku sırasında takılan bu apareyler hem dişlerin birbirlerini aşındırmasını engellerler hem de ısırma şeklini değiştirerek kaslardaki aşırı kasılmayı azaltır. Bu tedavi 1 seneye kadar sürebilir. 

Bruksizmde diğer tedavi yönetimi de Botox'dur. Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirleri geçici olarak bloke edip kasların kasılmasını engeller. Çenemizi kapatan kaslara botoks uygulayarak diş sıkmanın önüne geçilebilmektedir. Aslında botoks kaslar üzerinde oluşan stresi kaldırarak spazmları yok etmek amacıyla geliştirilmiştir. Botoks kas dokusuna zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyalin o bölgedeki kasa ulaşmasını önler.

Botoks enjeksiyonu sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Oluşabilecek bu ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce bölgeye ağrı kesici krem sürülür. Hareketlerinde azalma istenen ve çeneyi sıkan kasların içine botoks zerk edilir. Bir hafta içinde sonuç alınır. Botoks uygulamasının etkisi geçidir. Bu özelliğinden dolayı botoks tedavisi 4-6 ayda bir tekrarlanır.

Tedavi Edilmezse

Diş sıkması tedavi edilmezse hem çene eklemlerinde bozukluklara, hem de dişlerde kırılmalara ve aşınmalara sebep olabilir. Çene eklemi bozuklukları zaman içerisinde ağzın açılmamasına kadar gidebilir. Bu açıdan bruksizmin tedavisi olabildiğince erken zamanda yapılmalıdır.