HİZMETLERİMİZ

KLİNİĞİMİZDE VERDİĞİMİZ TÜM HİZMETLER

BONDİNG

featured image

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.

Bonding konusunda en bilinmesi gereken, dişten hafifte olsa bir aşındırma yapılabilir. Aşındırma yapılmadan da yapılabilmektedir fakat bunun dişin ön yüzeyinde (ilave yapıldığından) bir kalınlaşma ve (aşındırılmış yüzeye göre) tutuculukta azalma gibi dezavantajları mevcuttur.

Aşındırma yapılsa dahi bu işlemin avantajlarıyla dezavantajlarını karşılaştırdığımızda görünümsel yönden avantajları daha ağır basmaktadır.

Dişte çok derin çürükler olmadığı sürece derin dokulara müdahele gereksinimi olmadığından (enjeksiyon fobisi bulunan hastalarında çekinmeden yaptırabileceği) uyuşturmadan bu işlem uygulanabilmektedir.